Terpeny a flavonoidy

Konopí je rostlina plná zajímavých látek s ještě zajímavějšími účinky. Že obsahuje kanabinoidy, to už asi všichni moc dobře víme.  Ale co takové terpeny nebo flavonoidy? I ty rozhodně stojí za povšimnutí. Tak si o nich pojďme povědět víc. 

Terpeny

Každý si asi vybaví specifickou vůni konopí, podle které tuto rostlinku zaručeně poznáme i se zavřenýma očima. Můžou za ni právě terpeny. Kromě vůně mají na svědomí i chuť nebo některé léčebné účinky. V konopí se běžně nachází přibližně 200 druhů terpenů, které jsou v různém množství obsažené v jednotlivých odrůdách. Díky tomu se od sebe odrůdy liší nejen vůní a chutí, ale právě i výslednými účinky. 

 

Terpeny chrání rostlinku před škůdci, plísněmi nebo bakteriemi, které by ji mohly napadnout. Kromě toho hrají svou roli i při samotném vzniku kanabinoidů nebo dalších látek obsažených v rostlině. Terpeny přirozeně potlačují účinky psychoaktivního THC, a naopak přispívají k lepší vstřebatelnosti CBD. Samy o sobě mají i několik zajímavých účinků. Pozitivně ovlivňují naši psychiku a pomáhají nám vypořádat se s depresemi, úzkostmi nebo výkyvy nálad. V neposlední řadě mohou pomoci při léčbě respiračních onemocnění. Jmenovat všech 200 druhů asi nebudeme, ale menší ochutnávku ze světa terpenů pro vás máme.

 

Myrcen

Terpen, který se kromě konopí vyskytuje i v tymiánu, mangu, bazalce, bobkovém listu nebo chmelu. V konopí je nejčastěji se vyskytujícím terpenem. Podle některých výzkumů se pyšní silně sedativními účinky, ačkoli rozsáhlejší studie tuto domněnku zatím nepotvrdily. Kromě toho je mu připisována ještě schopnost účinně působit proti zánětům nebo tlumit bolest. 

 

Beta-karyofylen

Kromě konopí se nachází i ve skořici, oreganu, černém pepři, hřebíčku nebo levanduli. Zajímavostí je jeho schopnost přímo reagovat s receptory CB2, které jsou součástí endokanabinoidního systému. Jsou mu připisovány výjimečně dobré protizánětlivé účinky. 

 

Pinen

Terpen s charakteristickou vůní, který se jako jeden z nejčastějších terpenů objevuje kromě konopí i v řadě jehličnanů. Pinen je vyhledávaný pro své protizánětlivé schopnosti, zkoumají se jeho přínosy při léčbě rakoviny a využívá se i v tradiční čínské medicíně.

 

Limonen

Jak už název napovídá, tento terpen nejčastěji najdeme v citrusech, respektive v jejich kůře, a jeho aroma je výrazně citrusové. Zajímavé je, že se snadno vstřebává inhalací nebo skrze kůži. Působí jako ochrana před bakteriemi, plísněmi nebo hmyzem, ve zdravotnictví se podrobněji zkoumá jeho možné využití při léčbě onkologických onemocnění.

 

Flavonoidy

Dalšími organickými látkami obsaženými v konopí jsou už zmíněné flavonoidy (označované také jako vitamin P), kterých bylo dosud identifikováno více než 6 000. Kromě konopí se vyskytují i v řadě dalších rostlin, ačkoli právě v konopí bylo nalezeno i několik zcela unikátních flavonoidů (např. cannflavin B). Některé ovoce a zelenina vděčí flavonoidům za svou pestrou barvu, konopí je zase díky nim chráněno před účinky ultrafialového záření nebo nejrůznějšími škůdci. Flavonoidy působí protizánětlivě a jsou významnými antioxidanty. Pomáhají nám vyrovnat se tak s vnějšími vlivy i následky dnešní uspěchané doby. V neposlední řadě musíme zmínit jejich pozitivní vliv na cévní soustavu nebo schopnost mírnit nežádoucí účinky chemoterapie při léčbě rakoviny. 

 

Terpeny a flavonoidy jsou podle nás v konopí stejně důležité jako samotné kanabinoidy. Proto jsme při výrobě našich olejů sáhli po širokospektrálním CBD, u kterého nedochází k izolaci CBD, ale je zachována přítomnost ostatních látek. Vyzkoušejte všechny jejich výjimečné účinky – stačí si jen vybrat ze stále se rozšiřující nabídky. 

 

 

Zpět do obchodu